Zápal alebo infekcia prostaty (prostatitída)

Pojmom prostatitída sa označuje široká škála zápalových ochorení prostaty.

Poznáme štyri typy prostatitídy:

 1. Akútna bakteriálna prostatitída
  Najzriedkavejšie sa vyskytujúca forma prostatitídy. Je vyvolaná baktériami a prejavuje sa náhle. Príznaky tohto ochorenia sú zimnica a horúčka, bolesť spodnej časti chrbta a okolia pohlavného orgánu, pálivé alebo bolestivé močenie.
 2. Chronická bakteriálna prostatitída
  Tiež vyvolaná baktériami, ale neprejaví sa okamžite. Má zdĺhavý priebeh a jej jediným príznakom môže byť opakovaná infekcia močového mechúra baktériami.
 3. Syndróm chronických panvových bolestí
  Najčastejšie sa vyskytujúca forma prostatitídy, no vieme o nej najmenej. Má tiež zdĺhavý priebeh, ale bez prítomnosti infekcie. Môže byť zápalová alebo nezápalová. Prejavuje sa podobne ako chronická bakteriálna  prostatitída a to najmä bolesťami na hrádzi, v semenníkoch, v pohlavnom úde a v oblasti močového mechúra, bolesťami pri močení a ejakulácii. Tieto príznaky sa striedavo pominú a neskôr sa opäť bez varovania prejavia.
 4. Asymptomatická zápalová prostatitída
  Skrytá forma prostatitídy bez príznakov. Väčšinou ju objaví lekár náhodou pri vyšetrovaní príčin neplodnosti alebo testovaní na rakovinu prostaty.

Prostatitída nie je nákazlivá a v drvivej väčšine prípadov sa neprenáša pohlavným stykom. Rozlíšiť konkrétnu formu prostatitídy, vie len lekár.

Zdravá Prostata .sk