Finasterid a Dutasterid

Finasterid je syntetický antiandrogén, ktorý znižuje hladinu DHT v tele blokovaním izoenzýmu 5-alfa reduktázy typu II. V malých dávkach sa používa pri liečbe geneticky podmieneného vypadávania vlasov (androgénová alopécia) a ťažších stavov nezhubného zväčšenia prostaty (benígna hyperplázia prostaty). Vo vysokých dávkach sa používa pri liečbe rakoviny prostaty (karcinóm prostaty).

V roku 1992 bol finasterid v dávke 5mg (liek Proscar) na deň schválený na liečbu zväčšenej prostaty a v roku 1997 v dávke 1mg (liek Propecia) na deň schválený na liečbu vypadávania vlasov. Vyvinula ho farmaceutická firma Merck.

Dutasterid je silný syntetický antiandrogén, ktorý znižuje hladinu DHT v tele blokovaním oboch typov izoenzýmu 5-alfa reduktázy (typu I aj typu II). Používa sa pri liečbe ťažkých stavov nezhubného zväčšenia prostaty (benígna hyperplázia prostaty).

Dutasterid v dávke 0,5mg na deň (liek Avodart) bol v roku 2002 schválený na liečbu zväčšenej prostaty. Dutasterid vyvinula farmaceutická firma GlaxoSmithKline.

Účinky oboch antiandrogénov porovnávali vedci na základe výsledkov niekoľkých klinických štúdií. Opakovane sa zistilo, že finasterid dokáže znížiť hladinu DHT v tele pacienta len o 70% a to aj po 4 rokoch pravidelného užívania lieku. Dutasterid sa ukázal ako účinnejší, keď už za 1 rok znížil hladinu DHT u pacientov až o 93%.

Prostata pacientov užívajúcich dutasterid sa zmenšila o 25% po dvoch rokoch užívania lieku. Ďalej sa veľkosť prostaty menila len nepatrne. Prostata pacientov, ktorí užívali finasterid sa zmenšila o 17% až po štyroch rokoch a o 23% po šiestich rokoch užívania lieku.

Lieky s obsahom finasteridu alebo dutasteridu sú viazané na lekársky predpis od urológa.

Vedľajšie účinky
Lieky s obsahom finasteridu a dutasteridu sú účinné, ale tiež vyvolávajú množstvo vedľajších účinkov: impotencia, problémy s dosiahnutím alebo udržaním erekcie, znížené libido, poruchy ejakulácie, zväčšenie alebo bolestivosť prsníkov.

Zdravá Prostata .sk